ANČA BAND - Pro chvíle oddechu a pohody

Aktuálně

Převzato z oficálních verzí

scanner
  •  
  •  
  •  
  • 27 z 27
  •  

Populární kapela "Anča Band" působí na hudební scéně už rovné čtvrtstoletí

"Naše začátky byly partyzánské a humorné,"

A je to tady! Fanoušky obléhaná a oblíbená kapela Anča Band slaví! 28. května uplyne rovné čtvrtstoletí od jejího založení. Ačkoliv jim jiná hudební tělesa prorokovala "jepičí život", všechno dopadlo nakonec jinak. Zatímco právě kapely, které nad blatenským Anča Bandem lámaly hůl, zmizely často v propadlišti dějin, správná parta muzikantů z "města růží" stále oslňuje z pódií početná publika a slaví další a další triumfy!
Celý příběh hudební kariéry jednoho spolku kamarádů se začal odvíjet poněkud netradičně- od svatby. "Když jsem se ženil, vyvstal problém, kde sehnat nějakou kapelu. V nouzi nejvyšší jsem začal obvolávat všechny přátele, kteří vlastnili nějaké hudební nástroje," vzpomíná zakládající člen Anča Bandu Zdeněk "Strakapoud" Říha, "A ti mně skutečně vytrhli trn z paty. Slovo dalo slovo, párkrát jsme se potom sešli v bráchově hospodě, abychom se "hudebně osvěžili", no a pak nás okolní hospodští začali brát do svých šenků na hudební večery a odtud jsme plynule přešli na taneční parket." První velkou veřejnou akcí, kde o sobě mohla kapela Anča Band dát náležitě vědět, se staly nově obnovené "Šibřinky". Pak už následovalo každý týden několik tanečních zábav před početným obecenstvem, Anča Band vévodila i odpoledním čajům.
Hudebně naložená parta byla v počátcích hned v několika směrech prudce originální. "Třeba tím, že první řádná zkouška souboru proběhla až roku 1996, kdy jsme natáčeli své premiérové cédéčko. Do té doby jsme nenazkoušené kusy mydlili, jak se dalo a publikum bylo až neobyčejně shovívavé. Pan režisér by ale určitě takhle shovívavý nebyl a zastihnout nás ve stavu hudebního rozvratu by mu mohlo přivodit psychické trauma," směje se dvojče Zdeňka "Strakapouda" Jiří "Datel" Říha, provozovatel blatenských restaurací, "Naše originalita spočívala také v tom, že jsme při vystoupeních tváří v tvář třeba i pětistovce diváků zásadně jen seděli. Později už jsme od toho museli ale odstoupit, protože někteří členové kapely začali usínat a kácet se ze židlí," královsky se baví druhý zakládající "šoumen" legendárního tělesa.
Jak vlastně vznikl název kapely Anča Band? "Inu, byli jsme pohodlní lámat si hlavy nad nějakým super úderným titulem a tak jsme prostě pojmenovali náš spolek po zpěvačce Anče Čadkové. Ale to má přece taky šťávu, ne?," klade otázku Zdeněk "Strakapoud" Říha.
Kapela má dnes sedm členů plus dva hostující bubeníky. Kromě zmíněných dvojčat Říhových /48 let/ jádro souboru tvoří ještě Petr "Štajner" Kůs /basová kytara/, Jiří "Vokoun" Vokoun /banjo, foukací harmonika, kytara/, Michala Čadková / zpěv a klávesy /, Lucie Kratochvílová / zpěv a saxofon /, Ondřej "Hulán" Hulač /bubny/, Jindřich "Turek" Říha /bubny/ a Štěpán Tuháček - toho času bez přezdívky /bubny/. Zakládající kádr před pětadvaceti lety se skládal z Jiřího "Datla" Říhy /zkušenosti sbíral v kapelách Cerest, Faust a Metelice/, jeho bratra Zdeňka "Strakapouda" /kapely Metelice a Cerest/ "matky kapely" harmonikářky Anny Čadkové, Karla "Mlhy" Šulara /působil mimo jiné v kapele Faust/ a jeho bratra Františka "Prasete" Šulara /kapela Cerest/
Anča Band nejprve hrála převzatý repertoár, postupně doplňovaný o vlastní tvorbu. "Jednalo se o písníčky, co jsme znali z rádia, ze školy a od táboráků," vysvětluje Zdeněk "Strakapoud" Říha, "Potom jsme reprezentovali čím dál tím víc svou tvorbu, která se k dnešnímu datu skládá z cca 70 vlastních písniček. My jsme jedinci, odchovaní různými hudebními směry- folkem, punkem, big beatem, metalem. Vyrobili jsme z toho ze všeho jeden obrovitý "amaroun", tak jak ho tvořili nezapomenutelní cestovatelé časem z televizního seriálu "Návštěvníci". Jak bych to jenom vyjádřil? Náš písničkový amaroun sice vypadá nevzhledně až hnusně, ale sežrat se dá," škube to koutky úst provozovateli blatenských restaurací.
Začátky Anča Bandu byly hotovou partyzánštinou, a to přinášelo řadu humorných situací. "Sranda" byla, jak jsme natáčeli náš první zvukový nosič. Tenkrát ještě nešlo o cédéčko, ale audiokazetu. Ta se za ohromných "porodních bolestí" drala na svět ve sklepě základní školy J. A. Komenského vedle kopice uhlí. Ryze amatérskou nahrávku nám tenkrát dělal Pavel "Bandaska" Bartůšek, právoplatný člen souboru v roli zvukaře a příležitostného zpěváka. Vzniklo tehdy jen pár kusů a po těch se doslova zaprášilo. Abych nezapomněl- kazeta se jmenovala Anča je vůl," dává příhodu k lepšímu Zdeněk "Strakapoud" Říha. Dlužno dodat, že název koncertu 28. května ponese název "Anča band je stará kráva", což volně navazuje na hovězí slogan.
První cédéčko na profesionální úrovni Svině v kině spatřilo světlo světa roku 1996. Oficiální křest proběhl o rok později v Chanovicích a na 1200 nadšených fanoušků neváhalo se tam vypravit. Další, cédéčko Apríl, vzniklo roku 1999 a kmotři ho před zraky fanklubu stále oblíbenější kapely pokropili šampaňským na půdě sedlické sokolovny. Pak přišlo na řadu cédéčko Cajmrsk. To parta správných muzikantů nahrála roku 2006 v zimě, aby ho mohla představit v plné slávě a lesku v létě na blatenském zimním stadiónu. "Pak přišla doba temna," konstatuje Jiří "Datel" Říha, "Nějak jsme zčistajasna zestárli a zlenivěli, přešla nás chuť znovu natáčet. Teprve v roce 2014 jsme se "dokopali" k tomu, abychom stvořili naše čtvrté cédéčko Miliarda a slavnostně ho pokřtili o loňském květnu opět na zimním stadiónu." Kapela Anča Band má k dnešku na svém kontě cca 1000 veřejných vystoupení. Členové tělesa zažili ale i smutné okamžiky. To především když 21. února 2014 zemřela po těžké nemoci zpěvačka Eva Dean-Jíchová - sluníčko a dobrá duše souboru, po které se jejím kamarádům a kamarádkám bude navždycky stýskat. Letošní oslavy 25. výročí vzniku kapely Anča Band provází mimo jiné miniturné souboru, v rámci kterého už navštívil Liberec a zahrál si v proslulém pražském vagónu bok po boku se sesterskou kapelou Znouzectnost. Turné bude zakončeno v píseckém divadle "Pod čarou".
Anča Band plánuje pozvat na svůj velký svátek všechny hudebníky i ne- hudebníky, kteří se coby záskok vystřídali v jejich souboru za celou tu dlouhou řadu plodných roků. A že jich bylo ohromné množství, takže je nereálné dostat je všechny na pódium. Oficiálními hosty budou 28. května spřízněné kapely Zvlášňý škola, Mordors Gang a Blatenský B. A. S..
Co plánuje kapela Anča Band do budoucnosti? "Chceme dál naše příznivce bavit tímhle stylem. A nám samým bych popřál- hlavně, ať to pořád baví nás," zní poslední věta na dané téma z úst Jiřího "Datla" Říhy.
A věřme, že tahle věta v podání stejného aktéra zazní i za dalších pětadvacet let. Anča Band je přece věčná, nikdy se neomrzí a nikdy se nepřejí!
     Vladimír Šavrda
Blatenské listy č. 10 - 27.5.2016
Poslední větší aktualizace: 15.8.2020 Podrobnosti o změnách Nahoru